x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

YouNick z portfelem pełnym innowacyjnych spółek

Print Friendly, PDF & Email
YouNick 2 Park technologiczny YouNick

21 nowych spółek w najbardziej zaawansowanych technologicznie branżach gospodarki, ponad 100 miejsc pracy oraz blisko 32 mln zł na rozwój innowacyjnych biznesów. To tylko niektóre efekty 5-letniej działalności inwestycyjnej YouNick. Pierwszy w Polsce prywatny park technologiczny jest autorem unikalnej na skalę kraju koncepcji partnerskiej współpracy z pomysłodawcami innowacji. W podpoznańskich Złotnikach stworzył inspirowane filozofią Doliny Krzemowej przyjazne przestrzenie biurowe oraz wyjątkowy pakiet usług dla innowacyjnych przedsiębiorców. W 2016 roku zapowiada internacjonalizację najbardziej obiecujących startupów oraz kolejne wyjścia kapitałowe.

Reklama

Z najnowszych statystyk OECD wynika, że najwięcej środków na badania i rozwój pochłaniają na świecie takie branże jak farmaceutyczna, biotechnologiczna i chemiczna. A w dalszej kolejności także sektor energii odnawialnych, nanotechnologii i ICT. Nad ponad 175 pomysłami na innowacyjny biznes właśnie w tych obszarach pochylili się w ostatnich 5 latach specjaliści od inwestycji kapitałowych YouNick. Dzięki środkom własnym, dotacjom z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz pozyskaniu znaczących współinwestorów portfel podpoznańskiego parku technologicznego zapełnił się w tym okresie 21 innowacyjnymi podmiotami, w które zainwestowano łącznie blisko 32 mln zł. Wśród nich znalazły się m.in. coraz bardziej liczące się w branży biomedycznej w Polsce i za granicą Centrum Badań i Rozwoju PozLab czy podbijająca światowe rynki firma Lab4Motion, wykorzystująca nowoczesne technologie do optymalizacji procesów biznesowych. W 10 spółkach z sektora nowoczesnych technologii, 8 z branży biotechnologicznej i Life Science oraz 3 chemicznych pracuje obecnie ponad 100 osób. Park ma na swoim koncie także pierwsze wyjścia kapitałowe. W 2015 roku wypuścił w świat dwie spółki, w tym z dużym sukcesem wspomnianą już firmę Lab4Motion.

Wszystkie nowe biznesy zaczynają się od pomysłu założyciela, który wiedziony swoją wiarą, doświadczeniem i przekonaniami przekuwa ten pomysł na biznesplan. Następnie pozyskuje środki finansowe i wydaje je na zbudowanie zdolności operacyjnej: zatrudnienie ludzi, zakup sprzętu, rozwój produktu. Inwestuje w marketing, zatrudnia sprzedawców i… odkrywa, że jego biznes się nie sprzedaje tak, jak planował. Tymczasem środki finansowe już mu się skończyły. Inwestor czuje się oszukany, przecież na co innego się umawiał. Przedsiębiorca tymczasem boi się przyznać, że jego prognozy były nietrafne. Dlatego w YouNick odwracamy kolejność procesu: te najbardziej bolesne rzeczy odkrywamy na początku, zanim wydamy pieniądze na zbudowanie całego modelu biznesu. Zakładamy, że pomysłodawca przychodzi do nas z zestawem hipotez, które od początku trzeba konfrontować z klientami. Inaczej niż większość polskich inwestorów, nie oczekujemy, że weźmie on na siebie całą odpowiedzialność za powodzenie projektu. Jesteśmy dla pomysłodawcy bardziej partnerem niż nadzorcą. Wspólnie testujemy jego pomysły na małych grupach odbiorców, wykorzystując do tego niskokosztowe prototypy. Zanim gotowy produkt trafi na rynek, weryfikujemy jego przydatność dla końcowych użytkowników. Sprawdzamy, czy klienci chcą go kupić, ile są gotowi zapłacić, jakich innych korzyści oczekują. Wspólnie wyciągamy wnioski i modelujemy cały biznes. Takie podejście daje wszystkim uczestnikom procesu dużo większe bezpieczeństwo. Zbyt rzadko jest jednak stosowane na polskim rynku. Dlatego pomysłodawcy często widzą w inwestorach wręcz wrogów, a nie partnerów. A przecież biznes robią ludzie z ludźmi i dla ludzi. Jeśli wyposażymy ich w odpowiednią wiedzę, czucie i zrozumienie klienta, wówczas damy sobie dużo większą szansę na powodzenie współpracy – przekonuje Dagmara Nickel, prezes parku technologicznego YouNick.

(fot. pixabay.com)

(fot. pixabay.com)

Związane z YouNick firmy odnoszą już pierwsze sukcesy. Spółka PozLab, świadcząca kompleksowe usługi w zakresie B+R dla branży farmaceutycznej, spożywczej, kosmetycznej i weterynaryjnej, współpracuje obecnie z ponad 30 stałymi klientami w Polsce i za granicą, a w ostatnich 3 latach zwiększyła liczbę pracowników aż do 40 osób. Innowacyjne rozwiązanie technologiczne GoSell, integrujące wiele różnych kanałów informacyjno-marketingowych, zostało już wdrożone w kilku galeriach handlowych w Polsce i zdobyło uznanie w konkursach branżowych. Bazujące na rzeczywistości rozszerzonej aplikacje 3D firmy 3R Studio Mobile zostały docenione nie tylko przez tak znaną markę jak Stary Browar, ale wiosną pojawią się także w podręcznikach szkolnych wydawnictwa Nowa Era. Natomiast działająca w Poznaniu nowoczesna klinika leczenia niepłodności IVITA od listopada 2015 r. wykonała już z sukcesem kilkadziesiąt zabiegów in vitro i wspólnie z rodzicami czeka w tym roku na swoje pierwsze dzieci.

Twórcy związanych z podpoznańskim parkiem innowacyjnych firm to przede wszystkim osoby w wieku ok. 35 lat. Najmłodszy jak dotąd pomysłodawca startupu miał 24 lata, najstarszy 44 lata. 30% osób to szeroko rozumiani inwentorzy, 20% pochodzi natomiast ze środowisk naukowych. Największą grupę (50%) stanowią jednak byli menadżerowie zarówno koncernów, jak i mniejszych firm, którzy zdobyli już spore doświadczenie zawodowe, otarli się o niejedną porażkę i postanowili odnieść sukces we własnym biznesie. Cechy wspólne pomysłodawców innowacji w YouNick to z pewnością ogromna determinacja i wyjątkowa wiedza ekspercka, połączona zwykle z dużym wyczuciem rynku, na którym zamierzają działać.

© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój