x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

Technologia w służbie człowiekowi

Print Friendly, PDF & Email
IT 29

Jesteśmy non stop online, słuchamy muzyki za pośrednictwem Spotify, oglądamy filmy w VoD, a w sieci dzielimy się informacjami o sobie za pośrednictwem Instagrama czy Snapchata. To wszystko jest możliwe dzięki rozwojowi nowych technologii, które służą człowiekowi. Ich zasięg to nie tylko rozrywka i komunikacja! Technologie wykorzystywane są w transporcie, kreowaniu nowych rozwiązań, a także w medycynie. Najlepszym potwierdzeniem tego faktu jest najnowszy TrendBook 2016 przygotowany przez Natalię Hatalską, który pokazuje, w jaki sposób nowe technologie mogą poprawić życie ludzi.

Reklama

Co dają człowiekowi nowe technologie? Przede wszystkim mogą ułatwiać codzienne działania, komunikację, a więc sprawiają, że mamy mniej ograniczeń, zarówno czasowych, jak i przestrzennych. Czerpiemy z nich także wiele korzyści intelektualnych, emocjonalnych oraz fizycznych. Kto z nas biega z wykorzystaniem aplikacji mierzącej tętno i dystans, a w tym samym czasie słucha audiobooków lub streamingu online? Bez rozwoju technologii i ich adaptacji do sprzętów codziennego użytku, ta synergia nie była by możliwa. Tempo, w jakim sięgniemy po te rozwiązania i włączymy je do życia, zależy tylko i wyłącznie od naszej otwartości na nowe pomysły.

Natalia Hatalska po raz kolejny przybliża trendy technologiczne, którym wieści sukces w kolejnych latach – jej najnowszy TrendBook 2016 skupia się na rozwiązaniach technologicznych silnie zorientowanych na człowieku. Jak co roku dzieli się też przykładami marek, które jako jedne z pierwszych włączyły do swoich działań konkretne rozwiązania i skupiły się na potrzebach swoich użytkowników, na tym, w jaki sposób technologia może ułatwić życie i poprawić jego jakość. Zdaniem Natalii Hatalskiej stosowanie nowych rozwiązań w działaniach marek ma sens, jeżeli kierują się one w pierwszej kolejności potrzebami człowieka, a następie wybierają technologie, które spełniają te oczekiwania. Autorka TrendBook 2016 wskazuje też, iż coraz częściej marketerzy oraz firmy rozumieją, że technologia jest ważna, ale tylko gdy służy człowiekowi.

W przypadku nowych technologii wynalazek cieszy się powodzeniem, gdy korzyść z niego jest wyższa od wysiłku związanego z jego użyciem. Nawet najbardziej przełomowy wynalazek wymagający większego wysiłku od człowieka, nie zainteresuje go. Natomiast z biegiem czasu, dzięki udogodnieniom technologicznym, wysiłek ten maleje, a korzyść wyraźnie wzrasta – mówi Tadeusz Żórawski, fascynat nowych technologii i prezes domu mediowego UM.

Trendy technologiczne w służbie człowiekowi wskazane w najnowszym TrendBook 2016 Natalii Hatalskiej:

#MakeTechHuman, czyli technologie pozostające w służbie ludzkości. Zaczynamy je wykorzystywać, aby poprawić jakość życia oraz by przyniosły nam autentyczną korzyść. Czerpanie z nowych technologii w medycynie służy temu, abyśmy żyli dłużej, zachowali sprawność, a także motywację do dbania
o siebie i swoje zdrowie.

Kluczowymi technologiami w tym obszarze są przede wszystkim te określane mianem LQT (Life Quality Technologies) – nowoczesne rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, chorych czy starszych, już teraz wykorzystywane przez wielkie marki. Samsung stworzył aplikację BackUp Memory dla osób mających problemy z pamięcią (np. z demencją starczą czy Alzheimerem). Apka pomaga im w przypomnieniu sobie różnych informacji za pomocą zdjęć i filmów zapisanych w pamięci smartfona. Pedigree postawiło na aplikację Pedigree Found, która pozwala na szybkie odnalezienie zagubionego psa.

#HumanInTheCentre  – trend ten polega na całkowitym zanurzeniu konsumenta w świecie marki
i dzięki temu zapewnieniu mu bezpośrednich, emocjonujących doświadczeń. Pozwoli to na postawienie konsumenta w roli aktywnego uczestnika świata marki. Wirtualna rzeczywistość będzie miała zastosowanie w edukacji, architekturze, handlu czy mediach. Virtual Reality wykorzystywana jest już dziś w terapii zaburzeń lękowych, fobii, leczeniu zespołu stresu pourazowego, w wizualizacjach architektonicznych, ale także do rekonstrukcji nieistniejących obiektów lub tych przewidzianych do zburzenia.

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Natalię Hatalską niemal 56% ankietowanych chciałoby zakupić sprzęt wykorzystujący wynalazek VR. Już dziś powstają także aplikacje, m.in. vRetail (by Sixense), które zaimplementowane w sklepach online, pozwalają na oglądanie, dotykanie lub przymierzanie produktów. Virtual Reality będzie również sposobem na lepszą komunikację między ludźmi w czasie rzeczywistym.

#HumanTouchInConsumerExperience to trend wykorzystania technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji, automatyzacji i big data, by  relacja człowiek-maszyna sprawiała wrażenie relacji człowiek-człowiek. Przewiduje się, że w najbliższych latach sztuczna inteligencja stosowana będzie w każdej branży.

Już dziś wykorzystywana jest m.in. w medycynie (wczesne wykrywanie raka, roboty asystujące dla osób przewlekle chorych czy starszych), a także w usługach internetowych, np. Facebook stosuje tę funkcję do rozpoznawania twarzy, lepszego dopasowania reklam, wyników wyszukiwania, wiadomości w feedzie, a Skype do symultanicznego tłumaczenia z jednego języka na drugi.

#BeABetterHuman to jeden z najbardziej kontrowersyjnych trendów, gdyż jest mocno związany
z kwestiami prawnymi, etycznymi i społecznymi. Polega on na wykorzystywaniu technologii w taki sposób, aby człowiek mógł przekraczać swoje granice, zarówno fizyczne, jak i intelektualne. Zalicza się do nich oczywiście wykorzystanie internetu, urządzeń mobilnych, ale także tych rozwiązań, które sprawiają, że człowiek jest silniejszy, zdrowszy czy bardziej inteligentny. Kluczowymi technologiami są tu HPE (Human Performance Enhancement), HET (Human Enhancement Technologies), czyli wszelkiego rodzaju interwencje technologiczne, które przywracają sprawność osobom niepełnosprawnym lub zwiększają naturalne zdolności zdrowego człowieka. Dzięki nim w przyszłości może uda się całkowicie wyeliminować choroby genetyczne, powstrzymać proces starzenia i w sposób nieograniczony wydłużyć czas życia ludzi.

Ten trend wykorzystuje z powodzeniem firma EgzoTech. Ich flagowy produkt to Luna, robot, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze impulsy elektryczne płynące z mózgu do mięśni. Może być on wykorzystywany, m.in. w terapii pacjentów z paraliżem, zanikiem mięśni czy przerwanym rdzeniem kręgowym.

#BeMoreHuman to trend społeczny, w którym ludzie chcą być autentyczni, prawdziwi, akceptowani ze wszystkimi wadami i zaletami jest. Jego początków szukać należy w branży modowej i urodowej, gdzie kobiety zaczęły mieć dosyć stawiania im, często niemożliwych do spełnienia, wymogów dotyczących nienagannego wyglądu, zadbanej, sportowej figury czy sukcesów na polu, zarówno rodzinnym, jak i zawodowym.

Ten społeczny trend widoczny jest już dziś głównie w kampaniach reklamowych wielkich marek, np. Dove w RealBeauty czy Always w #LikeAGirl. Wśród marek urodowo-modowych widać częste odwoływanie się do wewnętrznego lub naturalnego piękna. Trend ten przenosi się także na inne branże. Marki z pozostałych kategorii odwołują się raczej do ludzkich słabości. Marka Lego zapowiedziała, że latem 2016 roku wprowadzi zestaw klocków zawierających figurkę ludzika na wózku inwalidzkimz psem asystującym. Bardzo mocno trend ten widoczny jest także w obszarze firm technologicznych, które podkreślają, że to właśnie technologia pozwala nam być bliżej ludzi.

© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój