x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

Opolskim firmom nie brakuje pomysłów na innowacje

Print Friendly, PDF & Email
PLN 7 (fot. pixabay.com)

37 wniosków złożyły opolskie przedsiębiorstwa ubiegające się o unijne wsparcie w trzecim już naborze na innowacje ogłoszonym przez OCRG. Projekty opiewają na 121,8 mln zł, a w puli naboru jest tylko 36 mln zł.

– Świadczy to o tym, że opolskie przedsiębiorstwa mają ogromny potencjał i wiele innowacyjnych pomysłów, które chcą wdrażać. Poprzednie nabory też na to wskazywały. Zapotrzebowanie na unijne wsparcie było w nich ponad dwukrotnie wyższe, niż zakładane przez nas pierwotnie kwoty – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Reklama

Pieniądze na wspieranie innowacji pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło nabór w maju, a wnioski składano w czerwcu. Dofinansowanie w tym naborze można dostać na budowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do zaplecza badawczo-rozwojowego firmy, co ma służyć rozwojowi działalności innowacyjnej. Wsparcie przewidziano na finansowanie procesu powstawania innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych, na budowę linii pilotażowych.

W naborze mogły brać udział mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terenie woj. opolskiego. Duże firmy mogą dostać wsparcie tylko wtedy, gdy zapewnione zostanie przez nie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane są też projekty realizowane we współpracy z mikro, małymi i średnimi firmami oraz organizacjami pozarządowymi czy instytucjami badawczymi.

– Teraz zaczynamy ocenę formalną i merytoryczną wniosków. Zgodnie z planem nabór ma zostać rozstrzygnięty do grudnia. Maksymalne dofinansowanie, jakie może w nim dostać jeden projekt to 10 mln zł, a minimalne 300 tys. zł – wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

W regulaminie naboru zastrzeżono, że realizowane w jego ramach będą jedynie projekty umożliwiające rozwój branż, które uznano za inteligentne specjalizacje regionalne. Premiowane będą też projekty ograniczające presję na środowisko, w tym m.in. ograniczenie emisji i substancji do środowiska.

Dotychczas w unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 OCRG przeprowadziło i rozstrzygnęło już dwa nabory na innowacje. Ogółem w ramach RPO na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim łącznie ponad 160 mln euro, na innowacje ponad 61 mln euro.

© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój