x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

Nowe centrum danych w PKO BP

Print Friendly, PDF & Email
IT 4

Powstał Centralny Ośrodek Przetwarzania Danych PKO Banku Polskiego. To jedna z najnowocześniejszych jednostek w Europie przetwarzających dane finansowe, gwarantując najwyższą niezawodność działania. Wyróżnia go system zabezpieczeń, wykorzystanie zaawansowanych technologii i ekologicznych rozwiązań. Obiekt będzie systematycznie wyposażany w najwyższej klasy sprzęt informatyczny.

Reklama

Centralny Ośrodek Przetwarzania Danych to kolejna duża inwestycja informatyczna PKO Banku Polskiego. Obiekt zajmuje powierzchnię 7 200 m2, w tym 2 x 466 m2 przeznaczonych na komory serwerowe, gdzie znajdować się będą urządzenia odpowiedzialne za obsługę operacji bankowych. Całość została zaprojektowana z myślą o zminimalizowaniu emisji CO2 poprzez redukcję zużycia energii elektrycznej. Ponadto zastosowano technologię FreeCooling pozwalającą na wykorzystanie w 100 proc. naturalnego sposobu chłodzenia urządzeń – powietrzem atmosferycznym, przy temperaturze zewnętrznej do 15oC. Powyżej tej temperatury chłodzenie będą wspomagały specjalne agregaty.

Wybudowanie Centralnego Ośrodka Przetwarzania Danych było jednym z kluczowych projektów strategicznych PKO Banku Polskiego, mającym na celu rozwój infrastruktury i zaplecza dla najnowocześniejszych usług. Ośrodek pozwoli nam efektywniej realizować potrzeby biznesowe, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i niezawodności – powiedział Andrzej Leszczyński, dyrektor Pionu Eksploatacji i Infrastruktury Informatycznej.

Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych pozwala do minimum ograniczyć awaryjność i znacząco wpływa na niezawodność obiektu. Odpowiednio zaprojektowany i monitorowany budynek posiada niezależne połączenie do sieci teleinformatycznych i energetycznych. Posiada również własne generatory prądu zasilane paliwem, z których każdy wytworzy energię na poziomie 2200 kVA, co z dużym zapasem pozwala na nieprzerwaną pracę serwerów w przypadku niedostępności systemów podstawowych. W międzynarodowej nomenklaturze standardów Data Center – TIER (od 1 do 4) przy budowie centrum osiągnięto wartość TIER 3, co oznacza m.in. oczekiwaną dostępność infrastruktury na poziomie 99,982 proc. TIER 4 stosuje się jedynie w miejscach aktywnych sejsmologicznie.

Wybudowanie centrum zakończyło pierwszy etap projektu. Docelowo, ośrodek będzie wyposażony w 1400 jednostek komputerowych. Obecnie trwają prace logistyczne, związane z wyposażeniem i zakupem odpowiedniego sprzętu informatycznego, który do końca roku wypełni nowy Ośrodek Przetwarzania Danych PKO Banku Polskiego.

© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój