x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

NCBR dofinansuje demonstratory nowych technologii

Print Friendly, PDF & Email
Farmacja 3 (fot. pixabay.com)

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki drugiego konkursu w programie „Demonstrator”. Na wsparcie 30 projektów w zakresie prac rozwojowych, które zwieńczone zostaną stworzeniem demonstracyjnych wersji nowych produktów i technologii, NCBR przeznaczy ponad 290 mln zł.

Reklama

Na podstawie oceny ekspertów NCBR wybrało 30 najlepszych spośród 137 zgłoszonych projektów. Pulą dofinansowania 292 347 407,81 zł podzieli się 10 dużych przedsiębiorstw i 20 przedsiębiorstw z sektora MŚP, w tym 5 małych firm. Wkład prywatny wniesiony przez beneficjentów wyniesie łącznie 326 751 373,85 zł. Dzięki wsparciu NCBR będą prowadzone eksperymentalne prace badawczo-rozwojowe, których efektem finalnym będą m.in.: zrobotyzowana uniwersalna linia technologiczna do konfekcjonowania produktów; technologia temperaturowego łączenia tworzyw sztucznych z uwzględnieniem nowych materiałów; e-system wspierający diagnostykę i prowadzenie chorych na padaczkę czy rafinowany, ultraczysty żelazokrzemochrom o kontrolowanej zawartości węgla, azotu, tlenu i wodoru.

Dzięki programowi „Demonstrator” wsparcie finansowe trafi do najbardziej ambitnych i najlepiej rokujących projektów B+R. Są one o krok od komercjalizacji, więc w niedługiej perspektywie czasowej przyniosą wymierne efekty dla gospodarki. Projekty wspierane przez NCBR angażują zarówno naukowców, jak i przedsiębiorców, a synergia tych środowisk sprawia, że Polska staje się tętniącym źródłem innowacji technologicznych w skali Europy i świata – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Program NCBR „Demonstrator” jest realizowany w ramach poddziałania 1.1.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój „Prace B+R przedsiębiorstw związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/ demonstracyjnej”. Dzięki wsparciu z NCBR firmy stawiające na innowacje będą mogły przetestować nowatorskie rozwiązania, których celem jest transfer wyników prac badawczo-rozwojowych do gospodarki, a w efekcie wprowadzenie na rynek nowoczesnych i innowacyjnych technologii, produktów i procesów. O dofinansowanie w tej edycji mogły ubiegać się zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa.

Wsparcie uzyskane w ramach programu „Demonstrator” pozwala przedsiębiorcom wypróbować nowatorskie rozwiązania zanim zostaną wprowadzone na rynek. Ryzyko związane z pracami badawczo-rozwojowymi jest spore, ale warto je podjąć ze względu na spektakularne efekty, jakich oczekujemy w przyszłości. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w życie wspiera polską gospodarkę i dodaje odwagi kolejnym podmiotom, które chcą wyjść z wynikami swoich prac B+R poza laboratoria. Takie łączenie świata nauki i biznesu to priorytet działalności NCBR. Projekty wyłonione w konkursie będą miały zastosowanie w praktyce gospodarczej – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

W poprzedniej edycji NCBR dofinansował 20 ze 122 zgłoszonych projektów. Wśród nich był m.in. innowacyjny „System wsparcia procesów preprodukcji, produkcji i postprodukcji filmu w zakresie digitalizacji, przetwarzania, bezpiecznej długoterminowej archiwizacji oraz inteligentnego dostępu do treści” – przedsięwzięcie zgłoszone i prowadzone przez spółkę FINN Sp. z o.o. Innym realizowanym obecnie projektem, który uzyskał dofinansowanie w konkursie „Demonstratora” w 2015 r. jest pierwsza w Europie polska 6-osiowa elektryczna lokomotywa wielosystemowa dla ciężkich składów towarowych zgodna z TSI, nad którą pracuje NEWAG S.A.

© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój