x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

MR: ponad tysiąc pomysłów na biznes w Polsce Wschodniej

Print Friendly, PDF & Email
Pomysł 3 (fot. pixabay.com)

Program wspierania startupów w Polsce Wschodniej – Platformy startowe dla nowych pomysłów – nabiera tempa. Wpłynęło już ponad tysiąc pomysłów na innowacyjny biznes. Najlepsi innowatorzy otrzymają kompleksowe wsparcie w komercjalizacji ich pomysłów oraz szansę na nawet 800 tys. zł z Programu Polska Wschodnia (POPW) na rozwój swojego startupu.

Reklama

– Wspieranie startupów to jeden z naszych priorytetów, znajdujący odzwierciedlenie w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Platformy startowe pomogą młodym ludziom założyć innowacyjny biznes w Polsce Wschodniej – zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. – Pomagamy młodym i kreatywnym osobom przekształcić ich pomysły w innowacyjne produkty, które z powodzeniem mogą zaistnieć na rynku. W nowej perspektywie koncentrujemy się na działaniach o największym potencjale prowzrostowym i rozwojowym – zaznaczył wiceszef resortu.

Młodzi ludzie (pojedyncze osoby bądź zespoły) z pomysłem na biznes wciąż mogą zgłaszać się do Platform startowych: Hub of Talents (animator: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny), TechnoparkBiznesHub (animator: Kielecki Park Technologiczny), Connect (animator: Lubelski Park Naukowo-Technologiczny) poprzez stronę internetową www.PlatformyStartowe.gov.pl. Jednocześnie, w poszczególnych Platformach, trwa weryfikacja zgłoszonych już pomysłów. Pierwsze umowy inkubacyjne mają być podpisane na przełomie czerwca i lipca br.

Pierwszy krok – inkubacja

Autorzy najlepszych koncepcji założą startup w Polsce Wschodniej i pod skrzydłami Platform startowych będą udoskonalać swój pomysł na innowacyjny produkt i opracowywać model biznesowy dla powstałego przedsiębiorstwa. W tym celu otrzymają pakiet specjalistycznych usług (m.in. mentoring, coaching, usługi technologiczne, inżynierskie, wzornicze, marketingowe, prawne) i miejsce do pracy.

Dotacja na start

Firmy, które pozytywnie zakończą program inkubacji, tzn. stworzą produkt w oparciu o opracowany i zweryfikowany rynkowo model biznesowy, a także otrzymają pozytywną rekomendację Platformy startowej w której uczestniczyły, mogą ubiegać się o dotację – do 800 tys. zł – na rozpoczęcie działalności biznesowej i pierwszą sprzedaż. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie do 21 lipca 2017 r. (konkurs w poddziałaniu 1.1.2 POPW Rozwój startupów w Polsce Wschodniej). www.polskawschodnia.gov.pl

Merytoryczna ocena projektów odbywać się będzie w formie panelu ekspertów. Startupy zaprezentują swoje przedsięwzięcie i model biznesowy, by wykazać, że ich biznes wart jest dalszego inwestowania. Oceniany będzie m.in. stopnień innowacyjności opracowanego produktu oraz możliwości wnioskodawcy w zakresie realizacji projektu (m.in. kompetencje i potencjał zespołu projektowego, wkład własny).

Do rozdysponowania w ramach konkursu jest 65,6 mln zł. Startupy, które zakwalifikują się do wsparcia będą mogły przeznaczyć dotację m.in. na:

  • zakup usług informatycznych, wzorniczych, technicznych, doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego;
  • działania informacyjno-promocyjne;
  • nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej;
  • zakup środków trwałych (z wyjątkiem nieruchomości);
  • – udział w krajowych oraz zagranicznych wydarzeniach targowo-wystawienniczych, misjach gospodarczych, w tym międzynarodowych.
© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój