x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

Konferencja Startup: Wrocław, czyli o tym, jak mądrze rozwijać potencjał gospodarczy

Print Friendly, PDF & Email
Startup Wrocław

Jednym z ważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki jest wyjście z tzw. pułapki średniego rozwoju. By tego dokonać, rodzime firmy muszą stać się bardziej innowacyjne. W takim celu spotkać się powinni reprezentanci wielkiego biznesu, lokalni czempioni (firmy globalne wyrosłe we Wrocławiu), startupy, a także przedstawiciele świata nauki i samorządu. Takie wydarzenie będzie miało miejsce we Wrocławiu 24-25 maja bieżącego roku.

Reklama

Startupy stały się modne. Dziś obserwujemy falę zainteresowania przedsiębiorczością, czytamy historie młodych ludzi, którzy brawurowo wdrażają swoje biznesowe pomysły w życie. Wciąż jednak nie doczekaliśmy się polskiego „jednorożca”. Naszym wielkim firmom brakuje innowacji, a tym małym, jak najbardziej innowacyjnym – brakuje kapitału, struktur i doświadczenia. Są innowacje i innowacyjne produkty na uczelniach, ale brakuje umiejętności ich komercjalizacji. To tylko podstawowe problemy, z którymi dziś mierzy się biznes.

Jedną z idei, która stoi u podstaw wrocławskiej konferencji, jest historia jednej z firm z Wrocławskiego Parku Technologicznego – producenta katalizatorów wykorzystywanych w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Firma sprzedaje na całym świecie, otwiera biuro w Bostonie, a największe trudności ma z tym, by sprzedawać produkt w Polsce. W obliczu deklaracji Ministerstwa Rozwoju, silne polskie marki, w których udziałowcem jest Skarb Państwa (takie jak Lotos, Orlen, KGHM, PZU), powinny wspierać innowacje. Tylko jak podejść do tego systemowo? Jak wspierać pomysły? Jak wykorzystywać potencjał naukowy? I jaką rolę w tym procesie może, a jaką powinien odgrywać sektor publiczny? Pytań i tez jest wiele.

Firmy potrzebują systemowych rozwiązań dla wspierania innowacyjności. Wrocław chce być pionierem w ich opracowaniu. W mieście działają wszystkie elementy układanki: spółka EIT+, która dysponuje bardzo nowoczesną infrastrukturą laboratoryjną i ma know-how w komercjalizowaniu wiedzy; mamy Wrocławski Park Technologiczny, który zgromadził już kilkaset młodych, innowacyjnych firm, mamy reprezentantów dużego kapitału, mamy dobre uczelnie. Tym, czego brakuje, jest systemowa współpraca i element, będący jednym z ważniejszych komponentów krzemowej doliny – tzw. sieciowanie. Startup Wrocław to pierwszy krok w budowaniu odpowiedniej infrastruktury społecznej.

O konferencji

Podczas konferencji Startup Wrocław spotkają się: reprezentanci Ministerstwa Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Będą także przedstawiciele największych polskich spółek, takich jak Tauron, Lotos, KGHM, oraz lokalnych wrocławskich czempionów: Techland, KRUK, Neurosoft, Rec Global. Miasto reprezentowane będzie przez swoje władze, ale także szefów instytucji: EIT+, WPT czy ARAW.

Pierwszy dzień konferencji, która odbędzie się w Hali Stulecia, ma charakter zamknięty, drugi – otwarty. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a program można znaleźć na www.wroclaw.pl/startupy/konferencja

 

© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój