x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

Klastry Centralny Okręg Przemysłowy II – Polska 3.0 największym programem gospodarczym dla Polski

Print Friendly, PDF & Email
Fabryka 2 (fot. pixabay.com)

W dniach od 31.03 do 1.04 2016 r. w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) odbył się II Światowy Kongres Klastrów. Międzynarodowe wydarzenie zgromadziło kilkuset gości, przedstawicieli świata polityki, nauki i biznesu.

Reklama

Pierwszego dnia Kongresu odbyła się Gala Menedżera Innowacji, 320 metrów pod ziemią, w Kopalni Guido w Zabrzu. Tytuł Lidera Przedsiębiorczości i Innowacji 2015, który otrzymał Zygmunt Berdychowski, twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Podczas Gali odbył się także finał VI Międzynarodowej Nagrody im. Kazimierza Wielkiego. Nagrody otrzymali: Petr Forman, doradca prezydenta Czech, dr Anna Wisniewski, konsul generalny Węgier w Krakowie, prof. Mikolaj Gysiatynskiy, profesor Uniwersytetu Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy.

(fot. Cluster World Congress)

(fot. Cluster World Congress)

Tytuł Menedżera Innowacji otrzymała Angelika Jarosławska za zarządzanie największym projektem klastrowym w Europie Polska 3.0, spójnym programem gospodarczym dla Polski i regionów transgranicznych.

Oddolny projekt „Polska 3.0” wpisuje się zarówno w krajowe (Plan Morawieckiego), jak również europejskie plany gospodarze i finansowania, składając się z kilku komplementarnych projektów, wśród których jest przywrócenie żeglowności polskich rzek, począwszy od rzeki Odry, budowa połączenia Dunaj-Odra-Łaba oraz Wisła-Odra, wpisującego się w Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy oraz zbudowania szerokiego toru (1520 mm) ze Sławkowa do Centrum Logistycznego Gorzyczki -Věřňovice. Ten nowy, Jedwabny Szlak przebiegający przez Śląsk i czeskie Morawy będzie zarówno szlakiem transportowym jak i handlowym. W tym zakresie Polska 3.0 wpisuje się w strategiczną perspektywę współpracy władz Polski i Chin (po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, tamtejsze gazety pisały, że Polska jest dla Chin najważniejszym partnerem w regionie).

Warto pamiętać o roli OBOR (One Road One Belt) w chińskiej strategii „Going out”, wpisującej się w strategię UE. M.in. z tego powodu w projekcie Polska 3.J zakładane jest współfinansowanie przedsięwzięcia bezpośrednio z budżetu UE.

Obecni byli przedstawiciele świata biznesu i nauki, pełnomocnicy czeskiego rządu, ministrowie rządu polskiego, ukraińskiego, węgierskiego, chińskiego, słowackiego, przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej i przedstawiciele Komisji Europejskiej.

(fot. Cluster World Congress)

(fot. Cluster World Congress)

W trakcie drugiego dnia Kongresu zaprezentowano największy infrastrukturalny program w Europie – Polska 3.0, wypracowany oddolnie, apolitycznie, poprzez klastry, zrzeszające biznes, naukę i samorządy. Program zakłada utworzenie płaszczyzny transportu multimodalnego w Polsce poprzez wykorzystanie unikalnego tranzytowego położenia, gdzie łączą się najważniejsze magistrale transportowe, tj. modernizacja żeglugi śródlądowej począwszy od Odry, budowę Kanału Śląskiego, stworzenie największego w Europie Centrum Logistycznego Gorzyczki – Wierzniowice, połączenie tej magistrali z szerokim torem, linia 65, (brak zaledwie 63 km do planowanego Centrum) jako Nowego Jedwabnego Szlaku.

Uruchomienie tych inwestycji jest kluczem do przeprowadzenia m.in. skutecznej restrukturyzacji górnictwa na Śląsku i reindustrializacji, poprzez wybudowanie nowoczesnego sektora górnictwa w oparciu o instalacje czystych technologii węgla i technologii wodorowych, dokonując przekwalifikowania kadr sektora w tym również dla potrzeb technologii pozyskania i gospodarczego wykorzystania metanu dokonując przyjaznych dla zrównoważonego rozwoju inwestycji na terenach pokopalnianych wzorem Zagłębia Ruhry i Saary – przekonywał Marek Niemczyk współtwórca PL 3.0. Praktycznie ponad 50 tys. pracowników tego sektora można przekwalifikować do realizacji PL 3.0 a tym samym uzyskać dozwoloną pomoc publiczną. Wszystkie kluczowe inwestycje bazują na Śląsku. Pracowników nie trzeba by było więc przesiedlać jak np. w przypadku Zagłębia Ruhry i Saary.

W trakcie Kongresu prezentowano także czołowe polskie startupy, innowacje i nowe technologie polskiej myśli technicznej, wypracowane poprzez współpracę klastrową, podkreślając rolę sektora prywatnego w dynamicznym rozwoju gospodarczym Polski.

Projekt zacieśnia i umacnia współpracę transgraniczną. Przyciągnął gości międzynarodowego formatu. Największe delegacje przybyły z krajów Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainy i Niemiec. Obecni byli pełnomocnicy czeskiego rządu, ministrowie rządu polskiego, ukraińskiego, węgierskiego, chińskiego, słowackiego, przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej i przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Organizatorami kongresu byli: Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Komitet Rozwoju Zagłębia wraz z Urzędem Marszałkowskim Woj Śląskiego i Miastem Dąbrowa Górnicza.

© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój