x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

Invent Arena 2016: Pięć złotych i dwa srebrne medale na wystawie innowacji i wynalazków w Trzyńcu!

Print Friendly, PDF & Email
Inventor (fot. Inventor)

W dniach 16 – 17 czerwca odbyła się w Trzyńcu Międzynarodowa Wystawa Technicznych Innowacji, Patentów i Wynalazków „Invent Arena 2016”.  W stoisku zorganizowanym przez Agencję Promocyjną INVENTOR zaprezentowanych zostało 8 wynalazków  i Innowacyjnych Technologii. Jury międzynarodowe przyznało polskim wynalazcom 7 medali, w tym pięć złotych i dwa srebrne.

Reklama

Głównymi organizatorami wystawy była Huta Trzyniec i Stowarzyszenie Hutników Czeskich, które posiadają wieloletnie doświadczenie w promowaniu innowacji.

Wystawa odbyła się pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA). Patronat, nad wydarzeniem (ze strony czeskiej) udzielili: Wicepremier ds. Nauki, Badań i Innowacji, Minister Edukacji Młodzieży i Sportu, Minister Przemysłu i Handlu, Prezes Czeskiej Izby Gospodarczej, Prezes Czeskiej Akademii Nauk, Burmistrz Miasta Trzyniec. Wystawie wzięło udział 59 wystawców reprezentujących 21 krajów świata, którzy łącznie zaprezentowali 219 wynalazków i innowacyjnych technologii.

Cieszy mnie, iż wystawa w Trzyńcu pomimo pierwszej edycji okazała się sukcesem organizacyjnym. Tym bardziej raduje mnie fakt, że prezentowane przez nas wynalazki zyskały uznanie jury międzynarodowego potwierdzając wysoki poziom polskiej nauki. Ufam, że w najbliższych latach nasze innowacje staną się polskim „towarem eksportowym” budując markę naszego kraju na arenie międzynarodowej. – Wojciech Kółeczko, prezes Agencji Promocyjnej Inventor.

LAUREACI – INVENTOR

 • Przemysłowy Instytut Motoryzacji – „Wielofunkcyjny pojazd do zadań specjalnych „FUNTER 4 X 4”” – złoty medal, Nagroda Prezesa Huty Trzyniec – głównego organizatora wystawy.
  „FUNTER 4 X 4” to innowacyjny pojazd wielofunkcyjny opracowany i zbudowany w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji przy udziale wielu specjalistów ze świata nauki i sportu. Zrealizowany prototyp pojazdu specjalnego wyposażony został w innowacyjne zespoły umożliwiające jego eksploatację w skrajnie ciężkich warunkach polowych (poligon wojskowy, miejsca katastrof, rozpadliska, rumowiska). Charakterystyczną cechą samochodu jest jego wielozadaniowość związana z podatnością na modyfikacje podwozia i nadwozia.
 • Przemysłowy Instytut Motoryzacji – „System monitorowania tętna osób zwłaszcza w pojeździe samochodowym po zdarzeniu drogowym” – złoty medal.
  Istota wynalazku polega na tym, że w skład systemu wchodzą moduły czytników, zakładane przez osoby na nadgarstku lewej lub prawej ręki. Moduły czytników zawierają czujniki tętna połączone z przetwornikami sygnału tętna, układami logicznymi i nadajnikami radiowymi, z  których sygnały tętna są transmitowane do jednostki odbiorczej.
 • Przemysłowy Instytut Motoryzacji, IDAP TECHNOLOGY sp. z o. o. – „Innowacyjny fotelik samochodowy zwiększający bezpieczeństwo dziecka przewożonego w pojeździe, w czasie wypadku”  – srebrny medal.
  Innowacyjny fotelik bezpieczeństwa zwiększa bezpieczeństwo dzieci przewożonych w pojeździe podczas wypadku drogowego. Konstrukcja urządzenia pozwala, po zerwaniu elementu blokującego, na przemieszczanie się siedziska fotelika wraz z dzieckiem w kierunku poprzecznym oraz równoległym do osi wzdłużnej pojazdu.
 • Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – „Ekstrakt z jeżyny (rubus extract)  pozyskiwany w warunkach nadkrytycznego ditlenku węgla jako naturalny, wartościowy surowiec do przemysłu kosmetycznego” – złoty medal.
  Ekstrakt z nasion jeżyny  otrzymany w warunkach nadkrytycznego CO2 zawiera szereg cennych, pożądanych w kosmetykach składników, m.in. witaminy A, C, E, K, B6, flawonoidy, α i β- hydroksykwasy, garbniki. Wykazuje działanie nawilżające, przeciwstarzeniowe, łagodzące, przeciwzapalne.Ekstrakcja w warunkach nadkrytycznego CO2 to nowoczesna, konkurencyjna metoda otrzymywania surowców roślinnych bez udziału rozpuszczalników i niekorzystnego działania wysokiej temperatury procesu. Opracowano i wytworzono prototyp maseczki i preparatu do demakijażu z udziałem ekstraktu z jeżyny. Innowacyjne naturalne formulacje zgodne ze standardami COSMOS, ECOCERT charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem stosowania, dużą wydajnością, naturalnym, atrakcyjnym zapachem jeżyny.
 • Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – „Płyn do płukania tkanin z balsamem pielęgnacyjnym na bazie hydrofobowych ekstraktów z kwiatu nagietka oraz nasion marchwi” – srebrny medal.
  Przedmiotem wynalazku jest innowacyjny produkt 2 w 1, łączący płyn do płukania tkanin z balsamem pielęgnacyjnym. Tkaniny wypłukane w nowoczesnym produkcie, oprócz odpowiedniej miękkości, dodatkowo chronią skórę użytkowników odzieży, niwelując podrażnienia wywoływane niepożądanym działaniem kationowych surfaktantów. Do wytworzenia produktu zastosowano typowe surowce oraz hydrofobowe ekstrakty roślinne pozyskiwane na drodze ekstrakcji CO2 w stanie nadkrytycznym. Tego typu ekstrakty nie zawierają w swoim składzie rozpuszczalników, co pozwala na ich kontrolowaną migrację na powierzchnię płukanych tkanin. W efekcie uzyskiwana jest odpowiednia struktura depozytu na powierzchniach włókien.
 • Politechnika Gdańska Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – „Transparentne diamentowe warstwy zabezpieczające elementy czujników biofotonicznych” – złoty medal.
  W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie przemysłu na urządzenia do nieinwazyjnych i precyzyjnych pomiarów zaistniała potrzeba zabezpieczenia elementów czujników biofotonicznych. Proponowanym rozwiązaniem jest użycie warstw diamentowych, posiadających wysoką odporność na mechaniczne urazy oraz stabilność chemiczną, zwiększającą znacząco żywotność czujników. Pokrywane mogą być zarówno elementy światłowodowe jak i płaskie powierzchnie czujników. Transparentne, cienkie warstwy diamentowe są obiecującym materiałem do budowania biokompatybilnych czujników biofotonicznych.
 • LEOVAC – Michał Czechowicz – „Speed Leo” – złoty medal.
  Jedną z najnowszych propozycji firmy leovac jest urządzenie do szybkiego porządkowania kuchni z okruchów, rozsypanego cukru i drobnych śmieci. Zestaw „speed Leo” jest nieduży, estetyczny, łatwy w montażu i prosty w obsłudze. Składa się z puszki z przyciskiem za pomocą którego uruchamiamy centralny odkurzacz i elastycznego węża z końcówką zbierającą. Atutem sprytnego leo jest rozciągliwy wąż do 5 m, który pozwala błyskawicznie posprzątać kuchnię w każdym kącie. Urządzenie możemy zamontować w meblach kuchennych w dwóch wersjach:  w szafce pod zlewem, lub w szufladzie w cokole mebli kuchennych. „Speed  leo” jest uzupełnieniem szufelki automatycznej leovac bądź jej doskonałą alternatywą. Urządzenia te sprawiają, że utrzymanie porządku   w kuchni staje się codzienną przyjemnością.

Patronem Honorowym polskiej ekspozycji był Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Śląskiego, Czesko-Polska Izba Handlowa. Patronatu udzieliły także Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze, Rada Główna Instytutów Badawczych, Pracodawcy RP, Fundacja Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki.

Partnerami prezentacji byli Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje, , Izba Gospodarcza „Śląsk”, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Fundacja Verita.

Patronami medialnymi imprezy byli: InnowacyjnaFirma.Info, Rzecz o Innowacjach, Decydent, Biznesnetworking.pl, Przegląd Elektrotechniczny, Przegląd Geodezyjny, Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja”, Przegląd Techniczny, Elektronika, Talent.pl, Przegląd Mechaniczny, automatyka.pl, Forum Biznesu.pl, Chłodnictwo i Klimatyzacja, Radio Innowacje, Przemysł Chemiczny, Hutnik – Wiadomości Hutnicze.

© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój