x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

Innowacyjny tramwaj z Poznania

Print Friendly, PDF & Email

Innowacyjny, energooszczędny i w pełni niskopodłogowy. Taki jest Moderus Gamma – najnowszy tramwaj wyprodukowany przez Modertrans Poznań. Jego oficjalna premiera miała miejsce 18 listopada br. Pojazd powstał w ramach projektu „Innowacyjny tramwaj miejski” współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (program „Wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej DEMONSTRATOR+” oraz program INNOTECH).

Reklama

Moderus Gamma ma 32 metry długości i może pomieścić 244 pasażerów. Do ich dyspozycji są 63 stałe i 3 rozkładane miejsca siedzące. To tramwaj w pełni niskopodłogowy. Płaską podłogę w obszarze wózków osiągnięto dzięki rezygnacji z klasycznych osi. Zamontowano układ poziomujący, mający za zadanie utrzymanie stałej wysokości podłogi, niezależnie od obciążenia pojazdu. Tramwaj wyposażono także w superkondensatory, magazynujące energię odzyskaną z sieci podczas hamowania.

Szczególną uwagę zwrócono na poprawę komfortu i bezpieczeństwa podróży. Wewnątrz przestrzeni pasażerskiej zainstalowane zostały intercomy umożliwiające nawiązanie kontaktu z motorniczym, panel dotykowy zawierający informacje m.in. o aktualnych taryfach biletowych, jak również 12 ładowarek USB. Funkcjonalne poręcze, rozbudowany system informacji pasażerskiej, rampa dla osób niepełnosprawnych czy sygnalizacja świetlna wokół profili drzwiowych to kolejne rozwiązania poprawiające jakość podróży. Cały pojazd jest klimatyzowany. Nie zapomniano przy tym o pracy motorniczego. Ergonomicznie zaprojektowana kabina, wielofunkcyjne panele dotykowe, nastawnik jazdy zintegrowany z fotelem i przyciski w podłokietniku podnoszą komfort jego pracy. Tramwaj został wyposażony w absorbery mające za zadanie pochłanianie hałasu powstające na styku koła z szyną.

Podczas realizacji projektu Moderus Gamma firma Modertrans oraz Politechnika Poznańska połączyły swoją wiedzę i doświadczenie. Jest to kolejny projekt badawczo-rozwojowy, w którym zastosowanie znalazły nowoczesne technologie. Tworząc konsorcjum z jednostką badawczą, stworzono produkt, który jest nie tylko funkcjonalny, ale również innowacyjny.

© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój