x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

BlueSoft tworzy innowacyjny system zarządzania budynkami

Print Friendly, PDF & Email
Smart_City_2 (fot. freepik.com)

„W zdrowym i komfortowym budynku – zdrowy i szczęśliwy pracownik” – to idea przyświecająca projektowi badawczo-rozwojowemu realizowanemu przez firmę BlueSoft Smart Technologies Cluster z Opola. Firma uzyskała dofinansowanie unijne na „Innowacje w przedsiębiorstwach”.

Zintegrowany System Zarządzania Budynkiem „BMS Economic Health” to innowacyjna technologia sterująca, która pozwoli na skuteczne zarządzanie komfortem cieplnym budynku i jakością użytkowania pomieszczeń uwzględniając mikroklimat oraz warunki zdrowotne osób przebywających w pomieszczeniu. Technologia ma wspomóc zarządzanie komfortem cieplnym powierzchni biurowej i pozwolić na sterowanie oraz kontrolę jakości powietrza w budynku tak, aby przebywanie w nim nie powodowało problemów zdrowotnych.

Reklama

Program badań nad technologią składa się z etapu badań przemysłowych i prac rozwojowych. W ramach projektu zostanie opracowana stacja pomiarowo-integrująca All-In-One, która będzie pozyskiwała parametry fizyko-chemiczne budynku takie jak: temperatura powietrza, poziom natężenia dźwięku oraz zawartość dwutlenku węgla w powietrzu.

Autorski system samodzielnie integruje wszystkie podsystemy budynku i steruje nimi w oparciu o otrzymane dane. Nie wymaga przy tym tworzenia rozległej sieci pomiarowej. Kierując się dobrem mieszkańców i odpowiednimi kryteriami reaguje adekwatnie do sytuacji, uwzględniając przy tym ekonomię użytkowania obiektu.

– Budząc się w środku nocy wychodzimy na korytarz. Nasz ruch rejestruje czujka alarmowa, jednak system wie, że początek ruchu nastąpił wewnątrz domu i był poprzedzony otwarciem drzwi w sypialni. Następuje chwilowa blokada alarmu. System wie, że z powodu późnej godziny w domu jest ciemno i po to by nas nie oślepić, włączy oświetlenie tylko na 50 proc. mocy. Po wykryciu przez czujkę ruchu ogrzewanie nadal pozostanie w trybie „noc”, ponieważ system jest zharmonizowany z aktualnym planem dnia i wie, że budzik jest nastawiony na 6:30. Wracając do sypialni gasimy całe oświetlenie jednym klawiszem, a system alarmowy po upływie kilku minut wraca do trybu czuwania – tłumaczy Patryk Weisser z BlueSoft.

Projekt „Doposażenie Działu B+R firmy BlueSoft STC Sp. z o.o. w Opolu wraz z opracowaniem innowacyjnej technologii Zintegrowanego Systemu Zarządzania Budynkiem BMS Economy Health” jest realizowany w kooperacji naukowej z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu, Politechniką Opolską i Instytutem Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk.

BlueSoft uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 510 tys. zł. Czas realizacji projektu zakończy się 30 września 2018 r.

© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój