x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

50 hektarów dla innowacji w Krośnie

Print Friendly, PDF & Email
Krosno_1 Tereny inwestycyjne w Krośnie

Specjalna Strefa Ekonomiczna w Krośnie funkcjonuje już piąty rok. Kompleksowo przygotowane tereny inwestycyjne, dogodna lokalizacja w pobliżu lotniska i drogi krajowej, wykwalifikowane kadry, programy unijne, ulgi podatkowe oraz wsparcie ze strony miasta – to wszystko przyczynia się do rozwoju zarówno regionu, jak i przedsiębiorstw.

Reklama

Tereny inwestycyjne w całym kraju objęte są podobnymi ulgami podatkowymi, ich lokalizacja nieznacznie się różni od krośnieńskiej, a jednak przedsiębiorcy wyjątkowo często stawiają na podkarpacką strefę ekonomiczną.

Dlaczego akurat Krosno?

Jak tłumaczy dr Tomasz Soliński, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, podstawą jest dobrze przygotowana strefa inwestycyjna, która powstała dzięki środkom z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W 2012 r. uzbrojono 36 ha gruntów z przeznaczeniem dla firm wdrażających innowacyjne produkty lub procesy technologiczne.

– Niedawno, przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, powiększyliśmy strefę do ok. 50 ha. Tereny dla inwestorów zostały przygotowane praktycznie od zera – doprowadziliśmy tam pełny zakres sieci technicznych (wodociąg, kanalizację sanitarną i deszczową, energię elektryczną, światłowód), a także wybudowaliśmy drogi dojazdowe, dzięki czemu obszar strefy jest w pełni skomunikowany. Cały ten teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, co znacznie ułatwia i skraca proces przygotowania inwestycji – podkreśla dr Tomasz Soliński.

Tereny inwestycyjne w Krośnie

Tereny inwestycyjne w Krośnie

Tereny znajdują się w dogodnej lokalizacji – w bezpośrednim sąsiedztwie krośnieńskiego lotniska oraz przy drodze krajowej nr 28. Takie położenie stanowi duży atut z punktu widzenia przedsiębiorców branży lotniczej, szczególnie istotnej dla rozwoju regionu. Głównie z myślą o tego typu firmach miasto inwestuje w infrastrukturę lotniska – niedawno ruszyła budowa utwardzonej drogi startowej, z której będą korzystać m.in. obecni w mieście producenci samolotów ultralekkich.

Obok infrastruktury ważną rolę odgrywa atrakcyjny system zwolnień podatkowych. Znaczna część terenów inwestycyjnych jest objęta specjalną strefą ekonomiczną. – Na terenach SSE oferowane są szczególne warunki prowadzenia działalności gospodarczej w postaci zwolnień z podatku dochodowego. Dzięki tej formie wsparcia przedsiębiorca może odzyskać nawet do 70% zainwestowanych środków – informuje Miranda Trojanowska, Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów. – Jest to najwyższy możliwy do uzyskania limit pomocy regionalnej, korzystniejszy niż w centralnych i zachodnich regionach kraju – dodaje. Firmom, które zainwestują i zatrudnią nowych pracowników w Krośnie przysługują także zwolnienia z podatku od nieruchomości, nawet przez okres 6 lat.

Miasto zapewnia również kompleksowe wsparcie w sprawnej realizacji procesu inwestycyjnego. Inwestorom przydzielany jest opiekun, który z ramienia urzędu miasta koordynuje formalności na etapie przygotowania i realizacji inwestycji. Także po zrealizowaniu inwestycji przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w rozwiązywaniu ważnych dla nich spraw.

Kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych to nie tylko działania, które ułatwiają prowadzenie działalności gospodarczej – to także inwestycja w kadrę. – Najistotniejszą kwestią dla większości inwestorów, z którymi się spotykamy jest dostępność wykwalifikowanych pracowników. Władze Krosna przywiązują dużą wagę do tego zagadnienia, dzięki czemu kształcenie zawodowe w szkołach ponadgimnazjalnych jest dostosowane do ich potrzeb – informuje Miranda Trojanowska.

Uruchomienie nowej puli dofinansowania ze środków europejskich dla przedsiębiorców powoduje wyraźne zwiększenie zainteresowania terenami inwestycyjnymi. Jednakże w większości przedsiębiorcy nie uzależniają swoich inwestycji od tego, czy uzyskają dofinansowanie unijne. Ważniejsza jest dla nich m.in. dobra infrastruktura, dostępność wykwalifikowanych pracowników czy zwolnienia podatkowe. I taką właśnie propozycję przygotowało Krosno dla przemysłu.

© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój