x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

14. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Print Friendly, PDF & Email
Ludzie 2

EY zaprasza do zgłaszania kandydatów w 14. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Udział w konkursie to relacje z liderami świata biznesu, wymiana doświadczeń i promocja swojej firmy, które dają dodatkowy impuls do jej rozwoju. To także możliwość sprawdzenia się w gronie najlepszych z najlepszych oraz promocja przedsiębiorczej postawy i wytrwałości, dzięki którym odnosi się sukces.

Reklama

W 2016 roku, już po raz czternasty, niezależne od firmy EY Jury wyróżni najlepszych przedsiębiorców w Polsce. Ich dokonania są dla wielu inspiracją, dlatego z radością opowiadamy ich historie w kraju i za granicą. Jednak Jury może nagrodzić tylko kandydatów, którzy wyrażą zgodę na udział w konkursie. Wykorzystaj więc szansę i zgłoś się już teraz.

Jeśli znasz przedsiębiorcę, o którym Jury powinno usłyszeć, ale brakuje Ci informacji by wypełnić formularz, powiedz nam o nim pisząc na adres przedsiebiorcaroku@pl.ey.com.

Więcej o konkursie przeczytasz w zakładce O konkursie.

RELACJA Z POPRZEDNIEJ EDYCJI

Współzałożyciel sieci klinik kompleksowo leczących schorzenia sercowo-naczyniowe został zwycięzcą 13. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Tym samym będzie reprezentował Polskę podczas światowego finału konkursu EY World Entrepreneur of the Year 2015 w Monako. Decyzję o przyznaniu nagrody podjęło Jury, niezależne od firmy doradczej EY – organizatora konkursu, pod przewodnictwem Jerzego Koźmińskiego.

Jury konkursu nagrodziło laureata, który mówi o sobie, że jest przedsiębiorczym lekarzem bądź przedsiębiorcą, który nigdy nie przestał być lekarzem. Laur najlepszego polskiego przedsiębiorcy został przyznany za„połączenie rzeczy pozornie niemożliwych do połączenia: zdolności ratowania tysięcy istnień ludzkich z wysoką efektywnością ekonomiczną leczenia”.

Profesor doktor habilitowany nauk medycznych Paweł Buszman jest kardiologiem, który pierwsze kroki zawodowe stawiał w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu, kierowanym przez profesorów: Stanisława Pasyka i Zbigniewa Religę. Przedsiębiorca Roku 2015 jest pionierem w inwazyjnym leczeniu choroby wieńcowej przy użyciu stentów. To również współtwórca pierwszego programu interwencyjnego leczenia zawału serca w Polsce. Za swoją misję profesor Buszman uważa zapewnianie Polakom pełnej opieki kardiologicznej, począwszy od prewencji i profilaktyki, przez nowoczesne leczenie, aż po rehabilitację i stały monitoring stanu zdrowia. Kierowaną przez niego firmę tworzy ponad 30 placówek ratujących zdrowie i życie ponad 55 tysięcy pacjentów rocznie, a także Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Uzdrowisko Ustroń. Sukcesem przedsięwzięcia, kierowanego przez profesora Buszmana, jest stworzenie i rozwijanie nowoczesnych klinik dostępnych dla każdego – poza dużymi miastami, blisko miejsca zamieszkania chorych. Taka filozofia przełożyła się na szybkość niesienia pomocy i skuteczność leczenia.

Paweł Buszman będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur of the Year 2015, który rozstrzygnie się w czerwcu przyszłego roku w Monako. O tytuł najlepszego przedsiębiorcy globu Polak będzie rywalizował z podobnymi sobie zwycięzcami lokalnych konkursów z ponad 60 państw świata.

Profesor Paweł Buszman, American Heart of Poland – zwycięzca w kategorii „Produkcja i Usługi”

Przedsiębiorca Roku 2015 zatriumfował również w kategorii „Produkcja i Usługi”, w której został wyróżniony za „przedsiębiorcze podejście do realizowania misji, które pozwoliło na obniżenie kosztów i podniesienie jakości usług medycznych w Polsce”.

Zwycięzcami w pozostałych kategoriach zostali:

Paweł Przewięźlikowski, Selvita – zwycięzca w kategorii „Nowe Technologie / Innowacyjność”

Współzałożyciel, główny akcjonariusz i prezes zarządu największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej innowacyjnej firmy biotechnologicznej, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych otrzymał nagrodę dla przedsiębiorcy, który „odważnie wpłynął na nieznane wody, umiejętnie rozpoznał i wykorzystał potencjał regionu aby stworzyć firmę o globalnym zasięgu, która wyznacza trendy w branży biotechnologicznej”.

Selvita powstała w 2007 roku w Krakowie. Poza Polską posiada również biura w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie – w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ponad 80 procent przychodów krakowskiej firmy pochodzi z zagranicy, dzięki współpracy z największymi światowymi koncernami farmaceutycznymi. Działalność Selvity dzieli się na dwa segmenty: innowacyjny i usługowy. Innowacyjność to poszukiwanie nowych leków, szczególnie onkologicznych. Usługi natomiast to kompleksowe rozwiązania z zakresu chemii, biotechnologii oraz analityki chemicznej. Budując firmę Paweł Przewięźlikowski czerpie radość przede wszystkim z przygody intelektualnej. Jak podkreśla, tworzenie nowych rzeczy daje mu wyjątkową satysfakcję. Jego ambicją jest stworzenie polskiej firmy, której produkty mogą zmienić świat. Do takich z pewnością należą nowe leki, ratujące życie pacjentom chorym na raka.

Rafał Tomasiak, Zortrax – zwycięzca w kategorii „Nowy Biznes”

Nagroda została przyznana za „stworzenie firmy na miarę XXI wieku – rozpędzonej siłą internetowych społeczności i konkurującej na globalnych rynkach wysoką jakością produktów”.

Firmę, która jest producentem rozwiązań do druku 3D dla biznesu, Rafał Tomasiak założył w 2013 roku. Z oferty Zortraxu korzystają głównie projektanci, architekci i inżynierowie. Firma znajduje się w pierwszej dziesiątce światowych liderów w produkcji drukarek 3D. Sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz prawie 60 krajach świata, stąd aż 80 procent przychodów pochodzi ze sprzedaży eksportowej. Celem przedsiębiorstwa jest znalezienie się w pierwszej trójce światowych liderów druku 3D w ciągu najbliższych 2 lat. W przyszłym roku spółka chce zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jednym z największych dotychczasowych sukcesów firmy było zdobycie finansowania w kampanii crowdfundingowej, która stała się równocześnie kampanią marketingową Zortraxu.

Maciej Formanowicz, Fabryki Mebli FORTE – nagroda specjalna

Nagroda specjalna została przyznana dla „meblarza, który nie został poetą, ale w zamian stworzył silną polską markę znaną na świecie”.

Spółka założona i prowadzona przez Macieja Formanowicza rozpoczęła działalność produkcyjną w 1992 roku. Od 1996 roku Fabryki Mebli FORTE są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma jest polskim producentem i eksporterem mebli, posiadającym cztery zakłady produkcyjne w Polsce oraz szereg spółek o profilu handlowym w kraju i za granicą. Eksport stanowi 82 procent produkcji. Fabryki Mebli FORTE dysponują własnymi strukturami sprzedaży na najważniejszych rynkach międzynarodowych. Mocną stroną firmy jest nowoczesna, międzynarodowa kultura organizacyjna. Maciej Formanowicz podkreśla, że ma w sobie gen przedsiębiorcy, a jego sukcesem jest to, że zostawi po sobie ogromne przedsiębiorstwo. Często mówi, że Polska jest częścią Europy, więc zarządzając firmą trzeba myśleć po europejsku, dlatego spółkę wyróżniają bezpośrednie relacje z międzynarodowymi klientami.

Zdaniem Jacka Kędziora, Partnera Zarządzającego EY Polska – Przedsiębiorcy mają kapitalne znaczenie dla Polski. Wszyscy tegoroczni zwycięzcy oraz finaliści udowadniają, że sukces polskich firm stanowi o sile i potencjale naszego kraju i jest nie tylko zauważany, ale coraz częściej mocno doceniany na konkurencyjnych, międzynarodowych rynkach.

W finale 13. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku znaleźli się następujący przedsiębiorcy:

 • Piotr Bieliński – ACTION
 • Paweł Buszman – AMERICAN HEART OF POLAND
 • Piotr Szewczyk – APS ENERGIA
 • Piotr Prajsnar – CLOUD TECHNOLOGIES
 • Grzegorz Brona – CREOTECH INSTRUMENTS
 • Maciej Formanowicz – FABRYKI MEBLI „FORTE”
 • Rafał Ohme – NEUROHM
 • Daniel Mzyk – GRUPA PAGED
 • Izabella Wałkowska – PLASTWIL
 • Paweł Przewięźlikowski – SELVITA
 • Tomasz Hanczarek, Tomasz Misiak – WORK SERVICE
 • Rafał Tomasiak – ZORTRAX
© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój