x

Zapisz się do newslettera

Partnerzy

Rok 2015 korzystny dla szczecińskiej branży IT

Print Friendly, PDF & Email
IT 3

Wzrost przychodów, pozyskanie znaczących, międzynarodowych partnerów biznesowych oraz nowe produkty i usługi wprowadzane na rynki w wielu krajach świata – tak w skrócie wyglądał ubiegły rok dla szczecińskich firm informatycznych zrzeszonych w Klastrze IT. W 2015 roku branża informatyczna po raz kolejny została liderem pod względem dynamiki rozwoju i tworzenia nowych miejsc pracy. W najbliższy czwartek (28 stycznia) przedstawiciele klastrowych firm IT uroczyście podsumują miniony rok  podczas gali w Trafostacji Sztuki.

Reklama

Liczba firm informatycznych w regionie od lat niezmiennie wzrasta – w województwie jest ich obecnie prawie 4700, z czego w Szczecinie działa ponad 2400. Lokalne przedsiębiorstwa zrzeszone w Klastrze IT rozwijają się w bardzo szybkim tempie, odnosząc znaczące sukcesy w kraju i poza jego granicami.

W 2015 roku jedna z należących do Klastra firm – Meelogic Consulting SA – została uznana za najskuteczniejsze biznesowo i najbardziej wiarygodne przedsiębiorstwo w Polsce, zdobywając I miejsce wśród krajowych mikroprzedsiębiorstw (roczne obroty do 8 mln zł) w ogólnopolskim rankingu „Skrzydła Biznesu” organizowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną” pod patronatem Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Finansów. Firma tworzy rozwiązania informatyczne związane z aplikacjami mobilnymi i Internetem Rzeczy, a w ubiegłym roku osiągnęła ponad stuprocentowy wzrost.

Trzykrotnie urosła także szczecińska firma Pixel Legend, która współpracuje m.in. z takimi partnerami biznesowymi jak Mercedes Benz, Toyota, Dell czy Amnesty International. Oprócz tworzenia stron i sklepów internetowych, przedsiębiorstwo zajmuje się też produkcją aplikacji mobilnych i gier. Jej sztandarowym projektem jest aplikacja PastGuide, będąca wirtualnym przewodnikiem, który umożliwia odtwarzanie dawnego wyglądu zwiedzanych miejsc.

PastGuide przeszedł testy w Krakowie, w tym roku planujemy uruchomienie aplikacji. Tę technologię trójwymiarowej, mobilnej wizualizacji prototypujemy również w budownictwie, m.in. we współpracy z firmą Skanska – wyjaśnia Jan Filipowiak, właściciel firmy.

Dzięki temu projektowi Pixel Legend jako jedyna firma z Polski otrzymała dofinansowanie Komisji Europejskiej w ramach SME Instrument wspierającego innowacyjne przedsiębiorstwa o dużym potencjale rynkowym, znajdując się wśród 159 dofinansowanych przedsięwzięć z całej Europy wybranych spośród 2666 zgłoszeń, a także zdobyła nagrodę Europejskiej Agencji Kosmicznej i została członkiem akceleratora UK Trade & Investment.

Rok 2015 był korzystny również dla firmy Brandbank, która na polski rynek weszła 4 lata temu dzięki fuzji ze szczecińskim startupem GlobalProduct. Będąca europejskim liderem w tworzeniu, zarządzaniu i dystrybucji cyfrowych danych produktowych brytyjska firma Brandbank uznała szczecińską, młodą firmę za zbyt silnego konkurenta na krajowym rynku i zaproponowała połączenie sił. Dzięki temu centrala polskiego oddziału przedsiębiorstwa znajduje się w Szczecinie. Brandbank Poland współpracuje obecnie ze 110 sieciami handlowymi, w tym m.in.: Super-Pharm, Hebe, Dayli i Natura.

W ubiegłym roku Brandbank został częścią The Nielsen Company – firmy od 100 lat badającej trendy konsumenckie. Udostępniliśmy także polskim producentom i sieciom katalog GDSN (Globalnej Sieci Synchronizacji Danych), służący do dzielenia się danymi logistycznymi. Pierwszą siecią w Polsce, która wdraża GDSN z Brandbank, jest Carrefour – mówi Kamila Wrońska, członek zarządu Brandbank Poland.

Od tego roku szczeciński zespół Brandbank zarządza już nie tylko polskim oddziałem firmy, ale również pozostałymi oddziałami w Europie Centralnej.

Dynamicznie rozwijają się także pozostałe przedsiębiorstwa zrzeszone w Klastrze IT. Firma BLStream odnotowała w ubiegłym roku ponad pięćdziesięcioprocentowy wzrost obrotów i stworzyła ponad 100 nowych miejsc pracy w 3 oddziałach w Polsce. Firma Brandoo zrealizowała w zeszłym roku 197 projektów o wartości ponad 1,5 mln zł, poszerzając portfolio swoich krajowych i zagranicznych klientów o przedstawicieli branż: medycznej, kosmetycznej, hotelarskiej, rozrywkowej, e-commerce, nieruchomości, FCMG, developerskiej i leasingowej. Ponad 100 pracowników zatrudniła także w 2015 roku  firma brightONE, która obecnie współpracuje już z 260 partnerami biznesowymi, a jej najnowsze oprogramowanie dla sektora motoryzacyjnego zostało wdrożone już w ponad 2 mln samochodów.

Rok 2015 to również okres intensywnego rozwoju samego Klastra IT. Do stowarzyszenia dołączyło 12 nowych firm. Klaster nawiązał współpracę z Nordic IT – organizacją, która umożliwia zrzeszonym firmom tworzącym oprogramowania wejście na rynek skandynawski i sprzedaż ich usług tamtejszym klientom. Udostępniono również nowe usługi, które ułatwiają klastrowym przedsiębiorcom pozyskanie środków na wdrażanie innowacji z funduszy inwestycyjnych lub środków UE.

Głównym problemem, z jakim borykają się obecnie firmy IT, jest brak pracowników. Dlatego w ubiegłym roku Klaster IT położył także duży nacisk na działania zmierzające do zwiększenia ich ilości na lokalnym rynku. „Intensywnie rozwijaliśmy współpracę z regionalnymi technikami informatycznymi i szkołami wyższymi, aby ułatwić firmom rekrutację pracowników oraz w perspektywie kilku lat jak najlepiej dopasować model kształcenia specjalistów IT do potrzeb pracodawców. Angażujemy się także w przedsięwzięcia, które otwierają ścieżkę kariery w IT dzięki przekwalifikowaniu do nowego zawodu, np. studia podyplomowe dla osób chcących rozpocząć naukę w dziedzinie IT, realizowane we współpracy z Wydziałem Informatyki ZUT i Powiatowym Urzędem Pracy” – wyjaśnia Katarzyna Witkowska, prezes Klastra IT.

Przy wsparciu Klastra firmy rozwijały też wzajemne relacje biznesowe poprzez udział w wydarzeniach, na których dzielono się wiedzą techniczną i biznesową, a także poprzez realizację wspólnych projektów. Jednym z nich jest stworzenie platformy www.open-data.org.pl, na której udostępniane są ustandaryzowane dane publiczne zebrane wcześniej z urzędów i jednostek administracji publicznej. Z tak przygotowanych do przetwarzania danych różnego rodzaju – m.in. mapowych, morskich i logistycznych – mogą korzystać przedsiębiorcy, aby na ich bazie tworzyć biznesowe aplikacje. Innym projektem, realizowanym przez klastrowe firmy przy wsparciu Miasta Szczecin, jest  Twitterowa Mapa Szczecina. W ramach inicjatywy powstał portal www.szczecintwittuje.pl, który umożliwia śledzenie, co ludzie publikują na temat Szczecina na portalu społecznościowym Twitter. Narzędzie służy nie tylko budowaniu społeczności, ale stanowi również bazę danych przydatnych dla marketingowców oraz potencjalny kanał informacyjny między władzami miasta i mieszkańcami.

Firmy zrzeszone w Klastrze IT uroczyście podsumują rok 2015 podczas dorocznego spotkania, które odbędzie się 28 stycznia w Trafostacji Sztuki. Goście będą mogli obejrzeć eksponowaną obecnie w TRAFO wystawę „Nach Osten” Alicji Kwade – pochodzącej z Polski artystki o światowej renomie, która mieszka i tworzy w Berlinie. Spotkanie uświetni koncert utalentowanej, krakowskiej artystki Magdy Bożyk, która swymi jazzowymi piosenkami z debiutanckiej płyty „Yearning” podbiła radiową Trójkę.

© Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - redakcja@innowacyjnafirma.info


Brak komentarzy

Dodaj swój